Halkların Köprüsü Derneği Suruç’ta

İzmir’de İHD ve Şengal Dayanışması’nın yardım organizasyonlarını bünyesinde birleştiren Halkların Köprüsü Derneği gerçekleştirdiği ziyarette Kobanê Kriz Koordinasyonu ile birlikte ziyaret ve temaslarda bulundu. Prof. Dr. Cem Terzi’nin başkanlığındaki heyet önce Suruç Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. Belediye Başkan Vekili Serdar Tekinalp, Belediye Başkan Yardımcısı Nasır Çağan ve Belediye Meclis Üyesi Hacı Dinçer ile görüşen dernek heyeti, son durum hakkında bilgi aldı. Başkan vekili Tekinalp, Belediye’nin göçmenlerin tamamına baktığını belirterek, “Devlet herkesi AFAD çadırlarına geçirmek istiyor, orası bir açık hava hapishanesi ve şu an 650 aile Belediye çadırlarına geçmek istiyor” dedi. Devletin AFAD’ın kurduğu çadırlara Türkiye’deki bütün mültecileri toplamak niyetinde olduğunu belirten Tekinalp bunun büyük bir risk taşıdığını belirtti.

Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Cem Terzi ise yaptığı açıklamada: “Biz buraya ihtiyaçları yerinde görmek, yardımları verimli hale getirmek, Belediye yetkilileri ve koordinasyonla yüz yüze konuşmak için geldik. Çok iyi oldu, bundan sonra daha güçlü bir dayanışma içinde olacağız” dedi. Belediye ziyaretinin ardından dernek yönetimi ve üyeleri çadır kentleri gezdi.

Dernek yönetiminden Işık Ezber, çadır kentleri daha organize, insanları daha mutlu gördüklerini belirtti. Dernek Yönetimi’nden Yıldırım Şahin, “Bu sürecin uzun süreceği anlaşılmış ve buna uygun tedbirler de almaya başlamışlar. Çamaşırhane, okul, kadın merkezi bu yüzden kurulmuş” dedi. Fatma Ataseven de her geçen gün sayının arttığını gördüklerini belirterek, “İhtiyaçlar da devam ediyor tabii. Hiç aklınıza gelmeyecek ihtiyaçların da farkına varmak ve insan olmak için bir kere buraya gelmek gerekiyor” dedi. (Suruç/EVRENSEL)

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/102441/halklarin-koprusu-dernegi-suructa

Comments are closed.