Gültepe Saha ve Sağlık Taraması Raporu 14/02/2015

14 Şubat cumartesi günü, kent konseyini daveti ile planlanmış sağlık taraması için, 6 doktor, 2 hemşire, sağlık öğrencileri, üç tercuman, saat 12’de Nihat Aydın Kültür ve Dayanışma Evine ulaştık. Bir hafta öncesinden yapılan planlamaya göre, bir merkezde gelen ailelere sağlık muayenesi yapılacaktı. Bu nedenle, iki doktor arkadaş ve onlara yardım edecek sağlık öğrenciler, Nihat Aydın Dayanışma Evinde kaldı. Diğer arkadaşlar iki gurup halinde, millet mahallesinde kiralık evlerde yaşayan Suriyelileri ziyaret etti.
Nihat Aydın Dayanışma Evine gelen, 17 hasta muayene edildi. Diyabet hastalığı olan iki hasta, dahiliye polikliniğine, Dr. Zeynep’e yönlendirildi. nefrotik sendrom teşhisi olan bir hasta, Tepecik hastanesi Nefroloji polikliniğine, başka bir hasta da nöroloji polikliniğine yönlendirildi. Diğer hastalarda, ciddi bir sağlık sorununa rastlanmadı. Basit enfeksiyonlar (ÜSYE ve İYE) için birkaçına ilaç verildi.
Ev ziyaretlerinde ise sağlık problemi olan iki kişinin Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde takip edildikleri ve sağlık hizmeti alabildikleri tespit edildi. Ev ziyaretlerinde sağlık sorunu olarak dile getirilen iki konu oldu:
1- 9 yaşında bir kız çocuğu, 7 yıl önce kalp ameliyatı olmuş, şikayeti olmamasına rağmen; yaptırması gereken kontrolleri yaptıramamış. AFADa kayıtlı hastalar, hastane polikliniklerine muayene olabilmek için aile hekimlerinden sevk almak zorundadırlar. Bu kız çocuğu, oturduğu millet mahallesindeki aile sağlığı merkezinden, aile hekiminin kişisel tavrı sebebiyle sevk alamadığından muayene olamamış. Telefon numaraları alındı, yapılacak bir şey olup olmadığı araştırılarak aileye dönüş yapılacak.
2- Başka bir genç kadın, zaman zaman olan karın ağrısından şikayet etti. Anemnezinde, ağrının genital organlar ile ilgili olduğu kanaatine varıldı ve ağrı olduğunda, doğum hastanesine başvurması gerektiği ifade edildi. O anda tanı ve teşhis için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktu.
Genel durum:
Millet mahallesinde yaşayan Suriyelilerin evine, mahallenin muhtarı ile gidildi.
Ziyaret edilen evlerin barınma koşulları genel olarak iyiydi. Evlerde, 5-6 kişilik aileler yaşamakta, birden fazla oda, tuvalet, banyo, şebeke suyu, elektirik ve uygun eşya bulunmaktaydı. Isınma, kömür ve elektirik sobaları ile sağlanmaktaydı.
Bu bölgedeki aileler, bir yıldan daha fazla süredir bu mahalleye yerleşik, kısmen yaşam şartlarını oluşturabilmiş aileler idi. Her aileden bir iki kişi çalışmakta, evlere az da olsa bir gelir girmekteydi.
Çalışanların geliri, ayda 200 tl’den 1500 tl’ye kadar değişiyordu. Zaman zaman çalışıp parasını alamadıklarının da olduğunu ifade ettiler. Yaptıkları işler, çevrede bulunan atölyeler de tekstil ya da ayakkabıcılar sitesinde ayakkabı işleri idi.
Her sabah ayakkabıcılar sitesine giden bir servisi, daha çok Suriyelilerin kullandığı ifade edildi. Çevrede konuştuğumuz muhtar ve diğer vatandaşlar, durumdan rahatsızdı. Suriyelilerin, işlerini ellerinden aldıklarını ifade ettiler.
Genel sıkıntılardan en çok ifade edilen, çocukların eğitim alamayışı ve işsizlik. Bunun yanında çok açığı fark edilmese de, gebeler ve çocuklar birinci basamak sağlık hizmeti alamıyorlar. Kadınların aile planlaması için başvuracakları bir merkez yok. Onlara en yakın aile hekimi, bu kesime hizmet vermeyi reddediyor.
Merdiven altı, güvencesiz, esnek çalışan kadın ve çocuklar
Mahalle ziyareti sırasında 20-25 metrekarelik boş bir dükkanda, soba, çok fazla eşya olmadan merdivenaltı bir tekstil atölyesi ziyaret edildi. 15-16 çocuk (6-17 yaş), 4-5 kadın çalışıyordu. Giysilerden iplik temizleme işi yapılıyordu. Ortam tozlu ve karanlıktı. 100 giysi başına 4 TL’ye çalışıyorlardı. En iyi çalışan günde 200 tane temizlediğini ifade etti.
Çocuklardan biri kalp hastasıydı. Çocukların bazıları Türkçe biliyor ve okula gitmek istiyorlardı. Çalışmak zorunda oldukları 2-3 tanesi ailede tek gelir getiren olduğu için gidemediğini ifade etti.
Atölyenin yakında kapanacağını, işletmeci kadının aynı işi evde yaptırmak istediğini, ama bunu çok tozlu bir iş olması ve evde küçük çocuklar olmadığı için istemediklerini belirttiler.

Comments are closed.