Torbalı Taşkesik Çadır Kampı Saha ve Sağlık Taraması 10/03/2015

10 Mart 2015 HALKLARIN KÖPRÜSÜ DERNEĞİ TORBALI TAŞKESİK ÇADIR KAMPI SAHA ve SAĞLIK TARAMASI RAPORU
Bir hekim, toplam 5 kişiden oluşan ekip ile daha önceki çalışmalarımızın raporlarını yayımladığımız Torbalı Taşkesik Çadır Kampı’na 10 Mart 2015 tarihinde tekrar gidildi.
Yaklaşık 800 kişini olduğunu bildiğimiz çadır alanında barınan aile sayısı önemli ölçüde azalmıştı. Ayrılan ailelerin Torbalı’da mevsimlik işçi olarak çalışma imkânı bulamamaları üzerine kendilerini buraya getiren dayıbaşılar aracılığı ile başta Gazi Antep olmak üzere iş olan başka yerlere göç ettikleri öğrenildi.
10 Mart itibarı ile toplam 17 aile; 150 kişi mevcut idi. 7 ailenin Kobani’den gelen Kürt aileler ve 10 ailenin Halep’ten gelen Arap aileler olduğu saptandı.
Her iki grup ile de görüşüldü. Acil sorunları, burayı 13 Mart 2015 tarihine kadar boşaltmalarına Jandarma tarafından kendilerine tebliğ edilmişti. Dayıbaşlarından toplam 12.000 TL alacakları olduğunu, bu parayı almadan ve bir iş bulmadan buradan gidemeyeceklerini belirttiler. Aylardın çalıştıklarını ve kendilerine ödeme yapılmadığını, paralarının olmadığını, ancak gelen yardımlarla yiyecek bulabildiklerini, elektrik ve suyun 2 aydır kesilmiş durumda olduğunu belirttiler.
Ödemeyi yapması gereken dayıbaşının isminin Abdullah olduğu öğrenildi.
Bu bilgiler ile Torbalı Kaymakamı Aydın Memük ziyaret edildi. Sayın Memük’e son durum hakkında bilgiler iletildi. Kendilerine bir genelge geldiği, bu genelgede Suriyeli sığınmacıların çadırlarda kalmasına izin verilmemesi; bölgedeki kiralık evlere yerleşmeleri buna imkânı olmayanların ise AFAD kamplarına geri gönderilmelerinin istendiği belirtildi. Bu genelge uyarınca Taşkesik Çadır Kampı’nda kalanlara süre verildiği söylendi.
Halkların Köprüsü Derneği olarak kamptaki durumu aktardık ve ek süre istedik. Dayıbaşı ile kaymakamlığın temas ederek ödemenin yapılmasını ancak bu durumda sığınmacıların ev kiralama ya da başka bir yere seyahat etmelerinin mümkün olacağı anlatıldı. Her iki talebimiz de uygun karşılandı.
Bu görüşmenin sonuçlarını aktarmak üzere tekrar Taşkesik Çadır Kampı’na döndük. Biz görüşme halindeyken Jandarma geldi. Jandarma çadırların olduğu arazinin özel mülk olduğunu ve mülk sahibinin şikâyeti olduğunu ayrıca yukarıda sözü edilen genelge uyarınca burayı boşaltmak istediklerini bize de belirtti. Kaymakamla yaptığımız toplantıyı ayrıntıları ile Jandarmaya aktardık. Sorunlar sığınmacılarında katılımı ile toplu olarak görüşüldü. Dayıbaşı telefonla aranarak ödeme yapması için konuşuldu.
Her çadıra çocuklara vermek üzere çikolata ve gofret paketleri bırakıldı.
İzmir Halk Forumları (koordinasyonu) ile birlikte Halkların Köprüsü Derneği’nin topladığı gıdaların en kısa sürede kendilerine ulaştırılacağı bilgisi paylaşıldı.

SAĞLIK TARAMASI
Acil sağlık sorunlarına yönelik çadırlar ziyaret edildi. Bebek ve çocuk hasta ile karşılaşılmadı. Erişkin 6 hasta muayene edildi.
İ.A.M. (diş enfeksiyonu), C.A. (eklem travması), H.H. (peptik ülser, Gripal enfeksiyon), R.A. (Kronik kardiak ritm bozukluğu, ilaç ihtiyacı), K.A. (myalji), M.H. (diş enfeksiyonu). Bu hastalar için gerekli ilaçlar Torbalı’da bir eczaneden alınarak kendilerine teslim edildi. Eczacı ilaçların sığınmacılar için alındığını öğrendiğinde bir indirimde bulundu.
Kampta ayrıca saptanan kronik hastalığı olan 3 kişi İzmir’e ikinci basamak devlet hastanesine müracaat etmek üzere çağrıldı. Bu kişilerin İzmir’e getirilip götürülmeleri konusunda HDP Torbalı İlçe Teşkilatı yöneticileri ile görüşüldü, planlama yapıldı.

TORBALI HDP İLÇE BİNASINA TAPILAN SALDIRIYI KINAMA
9 Mart 2015 tarihinde Torbalı HDP İlçe Binası’na yapılan saldırıyı kınamak üzere 10 Mart 2015 tarihinde saat 16.00’da gerçekleştirilen basın açıklamasına Halkların Köprüsü Derneği olarak katıldık. HDP İlçe Teşkilatını ziyaret ederek üzüntülerimizi ilettik.

Halkların Köprüsü Derneği

 

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Torbalı Taşkesik Çadır Kampı

Comments are closed.