Foça Çocuk Etkinliği 27/03/2015

27 Mart 2015 günü, Foça Gerenköy’e mevsimlik işçi olarak gelen Suriyeli sığınmacılar içinde özellikle mağdur olan ve sürekli ihmal edilen çocuklar için güzel bir etkinlik düzenledik. Yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerimizin de destek verdiği etkinlikte, Fransız Kevin, Moldovalı Tanya ve Yeni Zclendalı John bizlere yardımcı oldu. Daha önce engelli çocuklar için eğitim, eğlence etkinlikleri düzenleyen bu aktivistler, bir günde olsa Suriyeli savaş mağduru çocuklara yönelik bir etkinlikte yer aldılar. Ekibimize ayrıca yuva öğretmeni Güljîn’in yadsınamaz desteği ve tercümanlığı çocukların mutlu bir gün yaşamasına vesile oldu.

Topaç yapımı ve oyunu, bilezik yapımı, çikolata yapımı, balon oyunu, gazoz ikramı, Kürtçe oyunların yer aldığı program, yağmurun azizliği ile üç kez ertelenmişti. Etkinliğe dört – on iki yaş arası yirmi sekiz çocuk katıldı. Ne mutlu bizlere ki bir gün de olsa yuvanın nasıl bir şey olduğunu o çocuklar gördü, yaşadı. Savaşın getirdiği karamsar ruh halinden anlık da olsa kurtuldular.

Bu çocuk etkinliklerini daha sık tekrarlamak öncelikli amacımız. Bilgi birikimimiz belli bir noktaya gelince ve yeterli desteği sağlayınca, buradaki Kobanêli çocuklar öznesi ile hareket ederek, gelecekte Gerenköy’e gelecek mevsimlik işçilerin çocuklarına gündüz bakım hizmeti verecek bir yuva kazandırmayı istiyoruz. Bu güzel örneği eğer hayata geçirebilirsek, daha sonra bu uygulamanın ülkemizdekimevsimlik işçilere sunulan temel bir hizmet olması için çalışacağız. Bunun yasal zemininin oluşması için gerekli girişimleri yapmaya başladık bile.

Halkların Köprüsü Derneği olarak umudu çoğaltmaya, savaş mağduru çocukların yanında yer almaya devam edeceğiz!

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Foça Çocuk Etkinliği

Fotoğraf: Metehan Ud

Comments are closed.