Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile Toplantı Raporu (EU Ambassadors Visit to Izmir)

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) merkezinde gerçekleştirilen toplantıya davet edilen Halkların Köprüsü Derneği Prof. Dr. Cem Terzi tarafından temsil edildi.

AB üyesi 17 Elçi’nin katıldığı toplantıya Hansjörg Haber ( AB Türkiye Delegasyonu, Delegasyon Başkanı, Büyükelçi) başkanlık etti.

İzmirde mülteci çalışmaları yapan yerel ve uluslararası  dernek ve sivil toplum örgütlerinin davet edildiği toplantının amacı mülteciler ile çalışan dernekleri tanımak ve çözüm önerilerini dinlemek olarak belirtildi.

Bu çalışma kısa süre sonra gerçekleştirilecek ve mülteci krizi ile ilgili  karar toplantısı olacak olan ikinci AB-Türkiye görüşmesi için hazırlık niteliğinde idi.

Her bir derneğe 5 dakika süre ayrılmış olduğu bildirildi.

Karşılıklı tanışma görüşmelerinden sonra katılımcılar konuşmalarını gerçekleştirdi.

Halkların Köprüsü Derneğine sıra geldiğinde Dr. Terzi, bu toplantıdan bir kaç saat önce, bu sabah Ayvacıkda (Çanakkale) lastik botun battığını ve  4 çocuğun daha öldüğünü söyleyerek kendisine ayrılan 5 dakikanın 1 dakikasını ölen bu 4 çocuğu sessizce düşünmek ve onlar için üzülmek üzere kullanmak istediğini belirttti. Tüm heyet ayağa kalkarak 1 dakika saygı duruşunda bulundu.

eu

Geriye kalan 4 dakikanın 1 dakikasını Halkların Köprüsü Derneğini tanıtmak üzere kullandı ve son 3 dakikada katılımcı her ülkeye sınırlarınızı açın, legal geçişe izin verin ve ölümleri durdurun mesajı verildi.

Comments are closed.