İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çağrı: Mülteciler de hemşehrimizdir!

10398673_1493935100871041_7222745029981359847_nİZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA                                                                                                                                21.03.2016

Konu: İzmir’de yaşayan mültecilerin barınma, gıda ve mobil sağlık ihtiyaçlarının karşılanması

Halkların Köprüsü Derneği olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar yapmış olduğumuz saha çalışmalarında Suriye’den iç savaş nedeniyle göç etmiş ve İzmir’e yerleşmiş olan mültecilerin en temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda büyük sıkıntılar yaşadığı tespit edilmiştir. Mültecilerle ilgili olarak acil müdahale edilmesi gereken ihtiyaçların (beslenme, barınma, sağlık, hijyen koşulları, vb. gibi) giderilmesi konusunda bir müdahale yapılmazsa çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınacaktır.

Elbette bu sorunun çözümünde öncelikli katkıyı Devletin yapması gereklidir. Ama bu durum yerel yönetimlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Zira Belediyeler Kanunun Hemşehri Hukuku başlıklı 13. Maddesinde belirtildiği üzere, herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye yardımlarından yararlanma hakları vardır. Zaten birçok belediye, mültecilere yönelik bu tür destekleyici çalışma yapmaktadır.

İzmir’deki Suriyeli mülteciler, sokaklarda, parklarda, boş arazilerde, derme çatma çadırlarda, yoksul mahallelerdeki terkedilmiş, yıkık ya da yıkılma tehlikesi olan binalarda barınmaya çalışmaktadırlar. Elektrik ve içme suyu olmayan evler, fare, tahta kurusu gibi her türlü haşere olan evler, banyo ve mutfağı olmayan evler, yüksek kiralarla mültecilere kiralanıyor.

Mülteciler, kendilerine gıda desteği sağlanmadığı için, ciddi beslenme sorunları yaşamaktadırlar. Bu durum en çok bebek ve çocukları etkilemektedir. Suriyeli mültecilere sağlanan düzenli bir koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti de bulunmamaktadır. Saha çalışmaları sırasında karşılaştığımız bebek ve çocukların aşılamaları ya hiç yoktu ya da eksikti. Kendileri başvurmadıkları durumlarda herhangi bir sağlık hizmeti alamamakta, ilaca ve tıbbi malzemelere erişimde ciddi sorunlar yaşanmaktadırlar.  Bu hizmetlerden yararlansalar bile sağlıksızlığı yaratan koşullar devam ettiği için evlerine, kötü beslenme koşullarına geri döndüklerinde yeniden hastalanmaktadırlar.

İlimizdeki mültecilerin barınma, gıda ve sağlık alanlarında hayata tutunmalarını sağlayacak temel hak ve ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediyemizin ivedilikle harekete geçmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Prof. Dr. Cem Terzi

Halklararası Dayanışma Köprüsü Derneği Başkanı

 

Adres: Halklararası Dayanışma Köprüsü Derneği

  1. sok. No: 9/1, Alsancak, İzmir

Telefon: 0532 3776935

Comments are closed.