Basmane Ev Ziyareti 05/01/2015

PDF olarak indirmek için tıklayın.
DOCX olarak indirmek için tıklayın.


5 OCAK BASMANE EV ZİYARETİ

Toplantı sırasında, Basmane semtinde, Kobaneli bir ailenin Suruç’tan İzmir’e yeni geldiği, çoluk çocuk durumların çok kötü olduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine toplantıda altı kişilik bir ekip belirlendi. Evi bilen bir kişi, arabası eşya götürmeye uygun olan bir kişi, sağlık sorunu varsa tespit edebilmek için bir sağlıkçı, Kürtçe bilen ve gıda temin etmek isteyen üç kişi toplantıdan çıkarak ev ziyareti yaptılar.

Basmane’nin ara sokaklarından birinde, terkedilmiş bir eve yerleşmiş iki aile ve bu evin arka sokağında kiralık bir evde oturan bir aile ziyaret edildi.

3 ay önce Suruç’tan İzmir’e gelmiş iki ailenin biri alt kata, diğeri üst kata yerleşik idi. Alt katta yaşayan aile 6 çocuk ile birlikte 8 kişi, üç odalı bir mekânda yaşamaktaydı. Mutfak lavabosu, temiz su, tuvalet ve banyo olanakları mevcut ve iki elektrik sobası ile iki ayrı oda ısıtılmaktaydı. Aile az sayıda mutfak eşyası ve küçük bir tüpe sahip idi. Zemin kilim ile kaplı, yatak sayısı ise nüfusa oranla azdı. Evin sokağa açılan bir odasının camları ve kapısının camları kırıktı.

Üst katta yaşayan aile, 7 çocuk ile birlikte 9 kişi iki odalı bir mekânı paylaşmaktaydı. Ev, iki oda, mutfak olarak kullanılan bir bölüm, banyo, tuvalet ve holden oluşmaktaydı. Isınma bir Elektrik sobası ile sağlanmaktaydı. Az sayıda mutfak eşyası, küçük tüp, çamaşır makinesi, zeminde halı ve yere serilebilecek yataklar mevcut idi. Hasta olan bir çocuk ve bir yetişkin Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde muayene olabilmiş ve ilaçlarını alabilmişlerdi. Üst katın kapı ve pencereleri, alt kata oranla daha korunaklı idi.

Arka sokakta oturan aile, İzmir’e henüz 25 gün önce geldiklerini, bu zamana kadar Suruç’ta olduklarını, yanlarındaki 5 çocuktan sadece birinin öz çocukları olduğunu ve diğer dört çocuğun anne ve babasının Kobane’de şehit düştüğünü, akrabaları olarak sorumluluklarını alarak yanlarında getirdiklerini ifade ettiler.

Ailenin 300 lira kira vererek oturdukları ev diğer binaya göre daha düzenli ve korunaklı bir ev idi. İki oda, mutfak, banyo, tuvalet ve bir holden oluşmaktaydı. Odalardan biri Elektrik sobası ile ısıtılabiliyordu. Mutfakta, kap kacak bir kısım eşya ve küçük tüp mevcuttu. Odaların zeminleri kilim ile kaplı ve yere serilebilecek yatak mevcuttu.

Üç aile de geçimini kâğıt toplayarak sağlamaya çalıştıklarını ve topladıkları kâğıdı, kilosu 26 kuruşa sattıklarını ifade ettiler.

Elimizdeki bir yatak ve battaniyeler, alt katta yaşayan aileye verildi. Götürdüğümüz yiyecek ve giyecek ise paylaşmaları için bırakıldı. Daha sonra tekrar geleceğimiz ve derneğin bilgisi verildi.

Comments are closed.