Torbalı Tuberkiloz Vakası Raporu

Dünya tüberkiloz haftasında, tüberkiloz olasılığı yüksek olan Suriyeli anne, Dokuz Eylül Tıp Fakültesine ve Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesine sevki olmadığı gerekçesi ile kabul edilmedi.

3 yasındaki oğlu çok sık hastalanınca ve yine Dokuz Eylül Hastanesine yatısını gerektiren pnomoni olunca, annede bir sorun olabilir diye dikkatler anne F. İ’e çevrildi. Kötü bir öksürük Tüberkiloz şüphesini artırdı. Çocuğun yanında refakatçı iken, derneğimiz ile iletişim sağlandı, baba torbalıdan getirildi ve F. Verem Savaş Dispanserine götürülerek PPD testi yaptırıldı.

PPD test sonucu 2 cm olarak tespit edildi, göğüs servisine başvurdu, refakatçı olmasından dolayı sevk ile poliklinikten bakılması uygun görüldü ve hatta üniversite dışında bir hastaneye yönlendirildi.

Çocuğun taburcu olduğu 24 Mart günü, F. İ., İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi Tüberkiloz polikliniğine başvurdu. Yine Birinci basamak sevki olmadığı için bu hastanede de kabul edilmedi.

Birinci basamak sevki için yabancılar şubeden çıkarılmış bir kimlik gerekliydi. Kimliği olmadığı için hiçbir birinci basamak sağlık merkezine başvurulamadı.

F.nin tbc olma olasılığının yüksek olması ve böyle bir bulaşıcı hastalığın hem diğer aile bireyleri hem de toplum için tehlike oluşturmasından dolayı, YK üyesi tarafından sağlık müdürlüğünü arandı. İzmir Sağlık müdürlüğünde yeni oluşturulmuş Suriyeliler masası, sorunu algıladı ve çözüm bulaya çalıştı. Halk Sağlığı Müdürlüğü arandı, hastanın kimlik bilgileri ve adresi ve ulaşılabilecek iki telefon numarası verildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü, Torbalı Verem Savaş Dispanseri aracılığı ile aileye ulaştı, gereken sağlık hizmetlerini yakından takip etti ve hastaya kimlik çıkarttırdı.

Ayrıca, dernek aracılığı ile haber yapılan ailenin sağlık sorunlarının sebebinin, barınma ve beslenme şartlarının kötü olması olduğu yayınlanınca başka çevreler tarafından da ilgi gördü. İstanbul’dan bir doktorun nakit para yardımı aileye ulaştırıldı.

Aynı zamanda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı derneğe ulaştı, fakat kimlik numarası 99 ile başlayanlara bir şey yapamayacağını söyledi ve yerelde çalışan başka bir kurumu mülteci derneğinden bir yetkiliye yönlendirdi. Bu kişiye de hastanın kimliği, adresi ve telefonu verildi.

Comments are closed.