Hopa Sel Felaketine Dair Açıklama

11909604_903050463114972_261031539_nDoğal olayların bir sonucu olan sel riskinin zarar verici hale gelmesindeki en önemli etken insandır. 23 Ağustos 2015 Tarihinde Borçka, Arhavi civarında başlayan yağışın etkisinin ertesi günü öğlene doğru Hopa’da ve civarında sele dönüşmesi, selin bölgede can alması, binaları, bahçeleri tahrip etmesi selin doğal sonucu değil insanın doğaya yönelik talanının sonucudur.

Son yıllarda bölgeye yapılan HES projeleri, dolgulu sahil yolları, tüneller nedeniyle yeraltı ve yerüstünde suyun akışı bozulmuş, suyun rejimi bölgesel olarak değiştirilmiştir. Hopa’da dere yatağının çevresinin yapılaşmaya açılması, heyelan riskinin büyük olduğu bu bölgede çok katlı binaların yapılması, kaygan zeminde yapılaşmaya izin verilmesi, yıkım yaşanmasına neden olan en önemli etmenlerden biridir. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgelerinden olan Hopa ranta, usulsüz yapılaşmaya açılarak göz göre göre can kaybı yaşanmıştır.

Hopa sel felaketinin ardından DBP belediyeleri eş başkanları Hopa’ya iş makinaları, çadır-gıda desteği, yatak vb yardıma ertesi günü başlamıştır. Diyarbakır Belediyesi felaketin ertesi günü iş makinalarını ve gerekli her türlü yardımı hemen gönderebileceğini AKP’li Hopa Belediye başkanına bildirmiş lakin yardım teklifi ‘gerek yok’ denilerek reddedilmiştir. Oysa felaketin üstünden 3 gün geçtikten sonra dahi henüz ulaşılamamış köyler, ilçe merkezinde çalışma başlatılmamış mahalleler bulunmaktaydı. Su ve yiyecek yardımı yapılmayan bölgelere devrimci demokratik kurumların kurduğu Sivil Afet Dayanışma ekibi tarafından ulaşılmaya çalışılmaktaydı. Hopa Belediye başkanı ve kaymakamı DBP belediyelerinden gelen yardımdan, halklar arası dayanışma köprüsü kurulmasından duydukları rahatsızlığı açıkça dile getirmeye başladı. Hal böyle olunca DBP belediyelerinden gelen destek bölgede halk tarafından oluşturulan Sivil Afet görevlileri eli ile yürütülmeye başlandı.

Hopa halkı bugün Sivil Afet Dayanışması için ‘iyi ki devrimciler var’ diyorsa, Kazım Koyuncu’nun köyüne felaketten 3 gün sonra ilk su ve yiyecek götürenler yine bu dayanışma ekibi ise Hopa Belediye başkanının ve kaymakamının korkusunu anlamak zor olmayacaktır.

Bizler Halkların Köprüsü Derneği olarak halklar arasında kamusal dostluk ve dayanışma duygusunu geliştirmek/güçlendirmek ve toplumsal-siyasal felaketler ve toplumsal bir felakete dönüşen doğa olayları karşısında halkların birbiriyle dayanışmasına aracılık etmek üzere yola çıktık. Bu bağlamda Kürt illerinin Hopa halkı ile dayanışmasını artmasını umut ettiğimiz örnek davranışlardan biri olduğunu bildiriyor, bu dayanışma ağından rahatsız olanları kınıyoruz. Rantçılara talancılara karşı DBP belediyeleri gibi Hopa halkının yanındayız!

Yaşasın Halkların Dayanışması

Halkların Köprüsü Derneği

Comments are closed.