HALKLARIN KÖPRÜSÜ DERNEĞİ EŞYALI KİRALADIKLARI EVDEN EV SAHİBİ TARAFINDAN ÇIKARILDIĞI İÇİN EŞYASIZ KALAN SURİYELİ MÜLTECİ AİLEYE YARDIM RAPORU 15.9.2016

Suriyeli mültecilerin barınma sorunları çok farklı biçimlerde devam ediyor ve mültecilere yardım eden bir kamu kuruluşu yok!

Ev sahibinin son dakika kararı ile dışarıda ve tamamen eşyasız klan bir aileye dair bilgi derneğimize ulaştı.

Aileyi yeni kiraladıkları eşyasız evde ziyaret edip acil ihtiyaç listesi hazırladık. Sosyal medyada yaptığımız yardım çağrısı karşılık buldu ve pek çok ev eşyası bağış ile temin edildi.

Halkların Köprüsü Derneği olarak spot mağazasından buzdolabı ve çamaşır makinası alarak gönüllülerin taşınma işlemine yardımı ile aileye teslim ettik.

Bu vesile ile BELEDİYELERİ bir kez daha ‘’ HEMŞEHRİLİK YÖNETMELİĞİ’’ gereğince bölgelerinde yaşayan mültecilere de hizmet vermeye çağırıyoruz. Bununla ilgili olarak daha önce Konak Belediyesi’ne bir dilekçe ile başvurmuş; maalesef bir yanıt alamamıştık. Oysa hemen her belediyenin vatandaşların bağışları ile oluşmuş ikinci el eşya depoları ve dağıtım büroları var. Bu hizmetin mültecilere genişletilmemesi anlaşılır olmadığı gibi aslında bir görev ihmalidir!

Biz bir dayanışma grubu olarak sadece duyduğumuz ya da karşılaştığımız mülteci ailelerin acil ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Oysa kamu yetkililerinin görev ve sorumluluğu tüm mültecilere yaşamsal alanlarda sistematik destek sunmaktır.

Devleti görevini yerine getirmeye çağırıyoruz!

 

Comments are closed.