HALKLARIN KÖPRÜSÜ DERNEĞİ SURİYELİ MÜLTECİ BİR GENÇ KADININ ÖLÜMÜNE YOLA AÇAN YANGIN RAPORU

SAVAŞTAN KAÇAN MÜLTECİLER FAHİŞ FİYATLARLA KİRALADIKLARI METRUK EVLERDE CAN VERİYOR! YETKİLİLER SEYREDİYOR!

14.9.2016

Kaldıkları evde 13.9.2016 tarihinde elektrik kontağı yüzünden çıkan yangında ailenin bir üyesini ve evdeki tüm eşyalarını kaybeden Suriyeli mülteci aileye Halkların Köprüsü Derneği olarak ulaştık. Kurban bayramının ikinci gününün sabah saatlerinde derneğimizin iletişim grubunda Evrensel gazetesinin haberi paylaşıldı. Basmane Kapılar’da yaşayan Suriyeli bir ailenin evi elektrik kaçağından yanmıştı ve ailenin yirmi yaşındaki gelini olan B S yangında hayatını kaybetmişti.

Halkların Köprüsü gönüllüleri vakit kaybetmeden haberdeki adrese ulaştı. Bir 3 yaşında bir 1 yaşında çocuk olmak üzere 13 kişilik Suriyeli aile sokakta acı ve çaresizlik içinde idi. İtfaiye ve polis dışında herhangi bir kamu görevlisi kendilerine ulaşmamış ve herhangi bir yardım görmemişlerdi. S ailesi yakın zamanda Halep’ten gelmişti ve maddi sorunlardan kaynaklı 14 kişi bir arada yanan bu metruk evde yaşıyorlardı. Aile bu eve 500 TL de kira veriyordu.

Aile 20 yaşındaki gelinlerini yangında kaybetmişti. Cenaze adli tıp incelemesi için alınmıştı.

Yanmış harabeye dönen evde aile bütün eşyalarını ve mali birikimlerini kaybetmişti.

Halkların Köprüsü Derneği olarak mahallede kiralık ev aramaya başladık. Komşuların yardımı ile yarım saat içinde 3 odalı bir ev bulup ilk ay kirası olan 400 TL’yi ödeyerek evi tuttuk. Anahtarı aileye teslim ettik.

Öğleden sonra cenaze Doğançay mezarlığında cenazelerini defnedildi. Ailenin ilk geceyi yeni evde geçirebilmesi için acil eşyalar, kıyafet, hijyenik malzemeler ve gıda temin edildi. Bu sırada sosyal medyadan yaptığımız yardım çağrılarına gelen eşya ve maddi bağışlarla evin eksik eşyaları ve bir aylık erzak ihtiyacı ertesi gün karşılandı. Buzdolabı, çamaşır makinası, şofben, ocak vb. gibi alındı.

Bayramın 3. günü  aileye taziye ziyaretinde bulunduk.

Mültecilerin barınma sorunu bir felaket ile sonuçlandı. Bu acı olay aracılığı ile yetkilileri bir kez daha uyarmak istiyoruz:

Biz uzun zamandır mültecilerin kaldıkları evlerin yaşanılacak şartlarda olmadığını raporlar ile saptadık. Belediye ve Valiliğe bildirdik.   Uzun zamandır Basmane bölgesinin eski evlerinde  binlerce Suriyeli aile yaşıyor. Bu binaların elektrik tesisatı kim bilir kaç yılından kalmadır. Bu evlerde yangına, su basmasına, yıkılmaya karşı hiç bir değerlendirme yapılmamıştır. Bu bölgedeki evlerin çoğu bu durumdadır ve sadece Suriyeliler değil Türkiyeliler de bu riskli binalarda yaşamaktadır.

Bu evlerin güvenliğinden belediyeler sorumludur. Kiraya verilmeden önce bu eski hatta metruk denebilecek evlerin Belediye Fen İşleri tarafından denetlenmesi gerekiyor. Her türlü tehlikeye açık bu evler hiçbir denetim olmadan  fahiş fiyatlara mültecilere kiralanıyor. Tüm bunları yetkililer bilmesine rağmen kafalarını deve kuşu gibi kuma gömmüş, bir felaket olmasını bekliyorlardı. İşte oldu maalesef! Bakalım 20 yaşında genç bir kadının yanarak can vermesi yetkilileri harekete geçirebilecek mi?

Aslında tehlike uzun zamandır geliyorum diyordu. Geçen sene bir ev yıkılmıştı ve yedi kişilik aile son anda canını kurtarmıştı. Konak Belediyesi’nin bu olayda tek yaptığı ertesi gün yıkılan binaya ‘’girilemez tehlikelidir’’ levhası asmaktan ibaret olmuştu!

Bu yangın felaketinde de belediyeden, valilikten ya da BM’den bir görevli aileyi ziyaret etmedi; acil ihtiyaçları gidermek için harekete geçmedi.

Bir kez daha uyarıyoruz bu bölgedeki metruk evlerde on binlerce insan yaşıyor ve kamunun mültecilerin barınma sorunu için adım atması gerekiyor.

Comments are closed.