Halkların Köprüsü Derneği Göz Sağlığı Tarama Raporları

edac6012-aebe-40e6-87ab-86123434830cHalkların Köprüsü Derneği 

Kapılar  Göz Tarama Pilot Çalışması  Bilgilendirme Notu 14.10.2016

Amaç: Mülteci çocuklar arasında tarama yaparak, görme kusuru başta olmak üzere göz sağlığını tehdit eden problemlerin tespiti ve çözümünü sağlamaktır.

Normal şartlar altında doğumdan itibaren çocukların düzenli olarak göz muayenelerinden geçmeleri gerekmektedir. Göz gelişimi doğumdan sonra 6 yaşına kadar devam etmektedir ve olası sorunların erken tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca okul döneminde tedavi edilmeyen görme kusurları başta okul başarısı olmak üzere, normal çocuk gelişimini tehdit etmektedir.  

Mülteci statüsü bile bulunmayan Suriye’lilerde tüm bu düzenli kontroller aksamış, yüzlerce çocuk görme ve gözsağlığını kalıcı olarak kaybetme tehditi altındadır.

Bizim bu çalışma ile amacımız; mülteci çocukların dünyanın diğer yerlerindeki akranları gibi göz sağlığı taramasından geçirerek, gelişimlerini kalıcı olarak etkileyecek sorunlardan korumaktır. 

Pilot çalışma;

12.10.2016 Cuma günü saat 13:15’te  Basmane Kapılar Dayanışma Evi’nde buluşuldu. 

Muayene odası belirlendikten sonra Yalçın Yanığ’ın çağrısı ile orada bulunan çocuklarla olan çalışmamıza başladık.

Sırası ile şu işlemleri görev bölüşümü ile yaptık.

1. 22 çocuğa ait kimlik bilgileri kayıt edildi.
2. Aile ve özgeçmişteki göz problemleri sorgulandı.
3. Harici göz muayenesi ışık kaynağı ile yapıldı.
4. Görme muayenesi gerçekleştirildi.
5. Hastaneye sevki uygun görülen 8 hastaya ait telefon numaraları alındı.
                              
Fiziki ortam elverdiğince bu işler gönüllüler arasından dönüşümlü olarak gerçekleştirildi. Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay ve Melahat İletmiş, Aytun Uçar, Gurbet Özcan,Yıldırım Şahin,Tolga Erdem ve Mustafa Öztürk  görev alan gönüllülerdi. Yaklaşık 2 saat içinde 22 hastanın göz sağlığı taraması gerçekleştirildi.

Muayene oda sayısının arttırılması ile İzmir’deki tüm mülteci çocukların göz taramasından geçirilebileceği düşünülmektedir. Gözlük, göz damlaları olası ihtiyaçları için gerekli hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

 dc3a458b-a65a-48cc-a39a-22ef2e94b2f4Halkların Köprüsü – İzmir 

Göz Sağılığı Tarama Raporu-2 

Gönüllü katılımcılar ve göz hastalıkları uzmanı Dr.Halil Hüseyin Çağatay 22.10.2016 Cumartesi günü saat 10:00’da  dernekte buluşuldu. Kahvaltı ve göz sağlığı taraması eğitimi gerçekleştirildi. Sonrasında Kapılarda Mülteci Dayanışma Evine gidildi.

Muayene odasi olarak giriş kattaki yeni tadilat yapılan oda seçildi ve aşağıdaki işlemler sırası ile gerçekleştirildi.  

1. 31 çocuğa ait kimlik bilgileri kayıt edildi.
2. Aile ve özgeçmişteki göz problemleri sorgulandı.
3. Harici goz muayenesi ışık kaynağı ile yapıldı.
4. Görme muayenesi gerçekleştirildi.
5. Hastaneye sevki uygun görülen 2 hastaya gerekli iletişim kurabilecekleri göz hekimine ait bilgiler verildi.

Fiziki ortam elverdiğince bu işler gönüllüler arasından dönşümlü olarak gerçekleştirildi.  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, Dr.Meltem Yavuzyılmaz,  Nermin Biter, Koray Takaz, Bilgehan Usta,  Gurbet Özcan ve çevirmen Ayşe  görev alan gönüllülerdi. 31 hastanın göz sağlığı taraması gerçekleştirildi. 2 çocuğun şaılık ve göz tembelliği ön tanıları ile hastane ortamında tekrar muayene edilmesinin uygun olduğuna karar verildi.

Hastene ortamında muayenesi uygun görülen hastalardan biri (Muhammed Ali Mhammed) Dr.Halil H. Çağatay tarafından hastane ortamında da muayene edilmiş, bir gözde yüksek hipermetropiye bağlı olarak gelişen ambliyopi-göz tembelliği tanısı ile gözlük ve kapama tedavisi başlanmıştır. (Gözlük Mert Optik tarafından verilmiştir) 

Halkların Köprüsü – İzmir 

Göz Sağılığı Tarama Raporu-3 

Gönüllü katılımcılar ve göz hastalıkları uzmanı Dr.Halil Hüseyin Çağatay 5.11.2016 Cumartesi günü saat 11:00’da  Foça Bağarası’nda buluşuldu. 

Muayene odasi olarak dayıbaşının evi seçildi. 

1. 19 çocuğa ait yaş ve tıbbi geçmiş gibi bilgiler kayıt edildi.
2. Aile ve özgeçmişteki göz problemleri sorgulandı.
3. Harici goz muayenesi ışık kaynağı ile yapıldı.
4. Görme muayenesi gerçekleştirildi.
5. Hastaneye sevki uygun görülen 1 hastaya muayene sonucu yazılı olarak verildi.
                              
Fiziki ortam elverdiğince bu işler gönüllüler arasından dönşümlü olarak gerçekleştirildi.  Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay, Sevgi , Nermin Biter  görev alan gönüllülerdi. 19 çocuğun hastanın gözsağlığı taraması gerçekleştirildi. 1 çocuğun hipermetropiye bağlı göz tembelliği ön tanısı ile hastane ortamında tekrar muayene edilmesinin uygun olduğuna karar verildi. 

Halkların Köprüsü – İzmir 

Göz Sağılığı Tarama Raporu-4 

Gönüllü katılımcılar ve göz hastalıkları uzmanı Dr.Halil Hüseyin Çağatay17.11.2016 Perşembe günü saat 10:00’da Agora Suriye Polikliniğinde buluşuldu. Burada aşı kampanyası için gelecek çocuklara göz taraması yapılması planlandı. Ancak aşı için başvuru olmayınca, hemen yakındaki Kemal Atatürk İlköğretim okulunun müdürü ile görüşülüp Suriyeli çocuklarında gittiği okulda taramayapılması planlandı. 2 sınıf (60 öğrenci) muayene edildi. Bu çocuklardan 8’inin hastanede muayenesinin uygun olduğuna karar verildi. Ancak 60 çocuk içinde hiç mülteci çocuk yoktu. Mültecilerin okula pek devam etmediği öğrenildi. Okul müdürü ile görme muayenesinin öğretmenler tarafından yapılabileceğini konuştuk. Daha sonra görme muayenesi kartı getirip müdüre teslim etmek üzere okuldan ayrıldık.

BM proje asistanı Nazlı hanım, ay sonunda giyecek kit dağıtımı yapılacağını söyledi, böyle bir zamanda kit dağıtımı öncesinde toplu olarak gelecek çocuklara göz taraması yapılmasının daha uygun olacağı düşünüldü

Halkların Köprüsü – İzmir 

Göz Sağılığı Tarama Raporu-5

Gönüllü katılımcılar ve göz hastalıkları uzmanı Dr.Halil Hüseyin Çağatay 24.12.2016 Cumartesi günü saat 9:00’da WAHA nın Agora binasında buluşuldu. WAHA tarafindan daha önce çağrılan 17 mülteci çocuğun göz muayenesi gerçekleştirildi. 6 çocuğun hastanede muayene olması uygun görüldü. 11 çocuk sağlamdı. 6 çocuğun hastanede muayeneleri gerçekleştirilip, gözlükleri reçete edildi.

Bir çocuk yasal körlük olarak tanımlanacak şekilde görme kaybı mevcut ve hiçbir rehabilitasyon almıyordu; bu çocuk için rehabilitasyon eğitimi alabilmesi için Aytun hanım tarafından girişim başlatıldı; süreç takip edilmektedir.

1 keratokonus hastası yetişkein kadın; keratokonus için özel lenlserini kaybetmiş idi. Bu kisinin keratokonus lens muayenesi yapılması sağlandı, lens reçetesi verildi. Bu hasta fiyatı yüksek olan lensler için ASAM a başvurdu. Süreç takip edilmektedir.

Comments are closed.