Halkların Köprüsü Derneği Tedavisi tamamlanamayan Suriyeli Mide Kanseri Hasta Raporu 26 Eylül 2016

Torbalı’da mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan 32 yaşında Suriyeli mülteci AM ( 4 çocuk babası) MedVint gönüllü doktoru Clara tarafından bize bildirildi. Hastanın kanlı kusma ve aşırı kilo kaybı vardı. 99 ile başlayan kimliği olmadığı sadece geçici kabul kağıdı olduğu için ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu.

Hasta Dokuz Eylül Acil Servisi’ne çağrıldı. Tercüman eşliğinde getirildi. İlk tetkiklerinde anemi ve Bilgisayarlı Tomografide midede kitle saptandı. Hastaya durumu anlatıldı ve yatış önerildi. Dil bariyeri ve sağlık sigortası olmaması gibi sorunlar oluştu. Hastaya kimlik çıkartmak üzere yardım edileceği aksi halde tedavi masraflarının MedVint ve bizim gönüllülerimiz tarafından karşılanacağı anlatılmasına rağmen hasta gece acil servisi terk ederek Torbalı’ya döndü.

3 gün sonra tekrar acile getirildi. Bulantı kusma ve karın ağrısı yakınmaları vardı. Acil endoskopi yapıldı. Mide çıkışını tıkayan kitle saptandı ve biyopsi yapıldı. Biyopsi mide kanseri olarak sonuçlandı. Hastaya kimlik çıkarabilmesi için sağlık raporu yazıldı ve ASAM’a verildi. Hastaya ameliyat teklif edildi ve Genel Cerrahi’ye yatırıldı. İlk tedavisi başlandı ancak 2 gün sonra hasta tekrar hastaneyi terk etti. Tüm çabalara rağmen bir daha kendisi ile temas kurulamadı.

Halkların Köprüsü Derneği

Comments are closed.