Halkların Köprüsü Derneği Torbalı Eğerci Mahallesi Sağlık Taraması Raporu 20.11.2016

img_0793Halkların Köprüsü Derneği, Torbalı’da, soğuk, pnömoni ve malnütrisyon nedeni ile ölen 3 aylık Suriye’li bebeğin ailesinin bulunduğu yerleşim yerine, saha ve durum tespiti, başsağlığı ve dayanışma amacı ile sağlık komisyonu, çevirmenler ile saha komisyonundan oluşan 25 kişilik ekiple 20.11.2017 tarihinde bir ziyaret düzenlemiştir.

Sağlık ekibinde genel cerrahi uzmanı, dahiliye uzmanı, kadın-doğum uzmanı, psikiyatri uzmanı, pratisyen hekim ve hemşireler yer almıştır. Söz konusu grup ile daha önce herhangi bir temasın sağlanmamış olduğu, Torbalı’nın kıyı ve uzak bir mahallesin son evleri denebilecek bir bölgede, komşu 3 ayrı yerleşimde, yaklaşık iki yıldır yaşadıkları ve tarım işçisi olarak çalıştıkları bilgisine ulaşıldı.

Öncelikle ölen bebeğin ailesine başsağlığı dilendi. Ardından, anne ile psikiyatrik ön görüşme ve her 3 yerleşimdeki bebek ve çocukların sağlık taramaları yapıldı. Hasta olanların tedavileri planlanarak ilaçları verildi. Saha incelemeleri de yapılarak, gıda, giysi, eşya ve oyuncak dağıtımından sonra bölgeden ayrılındı. Suriye’nin Kobani, İdlib bölgelerinden savaş nedeniyle 7 gün-2 yıl önce aralığında değişmek üzere Türkiye’ye gelmişlerdir.

A- Barınma yerlerinin fiziki yapıları:

2 yıl ile 1 hafta arasında değişen sürelerde söz konusu bölgede yaşayan, 32 aile, aynı mahallede, birbirine komşu 3 img_0742ayrı mekanı barınma amaçlı kullanmaktadır. Ölen bebeğin de yaşamış olduğu birinci mekanda, 10 aile, (yaklaşık 25 kişi) 2 odada yaşamaktadır. Metruk/terk edilmiş eski bir bina olan odaların kapıları ve pencereleri yoktur. Isınmak amaçlı kullanılan her hangi bir şeye rastlanmamıştır. Odalarda sadece yerlerde, eski ve kirli şilteler ile battaniyeler vardır. Zeminde yalıtım ve hijyen sağlayacak bir şey yoktur. Mutfak bulunmamaktadır ve yemek pişirme düzeneği ve yemek malzemeleri görülememiştir. İçme ve kullanma suyu ile tuvalet yoktur. Çöp konteyneri bulunmamaktadır. İki odanın açıldığı bahçe çamurludur ve insan dışkısı da dahil olmak üzere, çok sayıda atık ve yoğun bir sinek bulutu içerisindedir. Odalar ve bahçe, fare ve diğer haşerelerin yaşaması için son derece elverişlidir. Elektriklerinin ve sularının 1 hafta önce kesildiğini bildirmişlerdir. İkinci mekanda, 15 aile, (yaklaşık 40 kişi) 4 odayı paylaşmaktadır. Burada da, odalarda kapı, pencere ve kirli şiltelerin dışında her hangi bir eşya yoktur. Zeminde yalıtım ve hijyen sağlayacak bir şey yoktur. Şebeke suyu, elektrik, 2 adet tuvalet ve mutfak mevcuttur. Ancak tuvaletler son derece kirlidir. Mutfak ise amacına uygun kullanım için gerekli donanıma sahip değildir. Her hangi bir yemek pişirme düzenine rastlanmamıştır. Burada da bahçe atık içerinde, çamurlu ve çok yoğun sinek barındırmaktadır. Odalar ve bahçe, fare ve diğer haşerelerin yaşaması için son derece elverişlidir. Sokak kapısının önünde bir adet çöp konteyneri bulunmaktadır. Üçüncü mekanda, 7 aile(yaklaşık 30 kişi) daha önce ahır olarak kullanılmış üç oda ile bir çadırı paylaşmaktadırlar. Su ve elektrik burada mevcuttur. Tuvalet bulunmaktadır. Mutfak, yiyecek hazırlama ve yemek malzemelerine burada da rastlanmamıştır. Diğer mekanlardan daha iyi görünmekle birlikte, hijyen koşulları oldukça kötüdür.

B- Sağlık Durumu: Fiziksel değerlendirme:

img_0633Yapılan ziyarette, her 3 yerleşim yerinde de, çocukların başında birer kadın ya da erkek, kimi zamanlarda da büyükçe bir çocuk bırakarak, yetişkinlerin tarlalara çalışmaya gittiği öğrenildi. Yaşları 5 ay-10 yaş arasında değişen, 30 çocuk muayene edildi. Çocukların hiçbiri aşılı değildi. Tüm çocuklar bitlenmiştir. Muayene edilen bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak ÜSYE, ishal, dermatit türü cilt hastalıkları, parazitoz, beslenme yetersizliği; seyrek olarak, tonsillit, otit, tespit edilmiştir. 1,5 yaşında ve yürüyemediği söylenen 3 çocuğun, beslenme yetersizliğine bağlı gelişme geriliği olduğu düşünülmüştür. Fizik muayenede patolojiye rastlanmayan ancak çok enerjisiz görünen çocuklar görülmüş, en son ne zaman ve ne yedikleri sorusuna, “Sabah, ekmek ve su.” yanıtı alınmıştır. Bu çocukların sağlık hizmetine erişim ve tedavi olanakları kimlik, dil gibi sorunlar nedeniyle kısıtlıdır ya da yoktur. Düzenli bebek-çocuk izlemi yapılmamaktadır. Tarama sırasında, çalışmaya giden kadınların 5’inin, emzirmekte oldukları bebeklerini yanlarında tarlaya götürdükleri, ayrıca 7 ve 5 aylık iki gebe kadının da tarlada oldukları öğrenilmiştir. Ziyaret sırasında 7 aylık bir gebe kadına rastlanmış, şikâyetleri nedeniyle hastaneye başvurduğu, ancak kimliği olmadığı için hizmet alamadığı öğrenilmiştir. Düzenli gebe izlemi yapılmamaktadır. 15-49 yaş kadın izlemi yapılmamaktadır. Kadın hastalıklarıyla ilgili hizmet gereksinimi dil ve mahremiyet gibi nedenlerle karşılanamamaktadır. Tarama esnasında, yüksek ateş, malnütrisyon ve dehidratasyon tespit edilen iki bebek hastaneye götürülmek istenmiş, ancak Bebeklerden bir tanesin anne ve babası çalışmaya gittikleri için mekanda ilgilenen yetişkin tarafından gönderilmemiştir. Telefonla anne ve babadan izin alınmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır. Diğer bebek hastaneye götürülmüş, nöbetçi sağlık ekibi tarafından son derece ilgi ve duyarlılıkla karşılanmış, gerekli tıbbi müdahale yapılmıştır. Bebeğin hastane acil servisinde muayene için soyulması sırasında, bebek tarafından hastaneye taşınan ve havalanan sinekler, yaşadıkları ortamın hijyenine bir kez daha dikkat çekmiştir.

Psikolojik değerlendirme:

Ölen bebeğin 17 yaşındaki annesinin psikiyatrik ön görüşmesinde, kaybından bu yana, uyku bozuklukları, suçluluk, sıkça ölen çocuğunu düşünme gibi yas reaksiyonu belirtileri ve yaşam img_0685koşulları ile ilgili zorlanma mevcuttu. İkinci mekanda diğer çocukların bakımını üstlenen, aynı zamanda hastaneye götürülen bebeğin 25 yaşındaki annesinde, yoğun depresif belirtiler vardır ve yaşam koşulları ile çocukların bakımıyla ilgili yoğun öfke dile getirmektedir.

Sonuç: Söz konusu yerleşim yerlerinin fiziksel koşulları sadece sağlığı değil yaşamı tehdit edecek düzeyde kötüdür. Buralarda yaşayanlara yeni barınma imkanı gösterilmeli ya da hızla altyapıları düzeltilmelidir. Komşuların olumsuz önyargıları ruh sağlıkları ve güvenlikleri açısından büyük risk oluşturmaktadır. Böylesi kötü hijyen koşulları yeni bebek ve çocuk ölümlerine zemin oluşturacaktır. En kısa zamanda sağlık hizmetleri ekibi, sosyal hizmet uzmanları ve fen işleri ekipleri aileleri ziyaret ederek gerekli önlemleri almalıdır.

Comments are closed.