Mülteci Çocuklarla Eğlence: Dünya Oyun Grubu ile Başarılı Bir Deneyim 30.10.2016

a4a80980-c25f-4c51-94ca-ea1c0de04efcSayın Wendy Williams, World at Play (WAP) Öncelikle size, organizasyonunuza ve WAP gönüllü grubuna Izmir’e gelerek mülteci çocuklara ulaşmış olmanızdan ötürü çok teşekkür ediyoruz. 2 haftada; 10 etkinlik gününde İzmir içi ve çevresinde, sizin (10 kişiden fazla olmak üzere) ve bizim (20 kişiden fazla olmak üzere) üye ve gönüllülerimizle yaklaşık 600 mülteci çocuğa oyun ve spor aktiviteleri ile ulaştık.

Çocukların yaşadıkları mahalle, sokak ve tarlalara giderek, onların yaşam alanlarını oyun alanlarına çevirdik. Her aktivite günü yaklaşık 7 saat sürdü, çocuklara ve bazen de ailelerine her gün öğle yemeği sunduk. Dernekteki tüm arkadaşlarımız adına memnuniyetle ifade etmek isteriz ki WAP gönüllüleriyle tanışmak, oyunlarına katılmak Halkların Köprüsü için de son derece iyi ve farklı bir deneyim oldu. Bu deneyimle ilgili üye ve gönüllülerimizden gelen geri bildirimleri de size ileteceğiz.

Genel bir değerlendirme ile oyunların mülteci çocuklara çok iyi geldiğini ve oyunlara sürekli gösterdikleri yüksek katılım nedeniyle eğlenerek hoşça vakit geçirmiş olduklarını düşünüyoruz. Ulaştıklarımızın çoğu Foca, Torbali ve Turgutlu’da tarla yakınlarındaki çadırlarda ve İzmir içinde gecekondularda yaşayan çocuklar ve aileleri idi. Maruz kaldıkları kötü yaşam koşulları ve pek çok dışlanma nedeniyle bu çocukların, kısıtlı bir süre için bile olsa çocukluklarını hatırlama şansı veren bu tür bir ilgi ve sevgiye gerçekten de ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. WAP oyunları sayesinde 5 senedir bu çocuklar belki de ilk kez beraber hoşça vakit geçirme şansını yakaladılar. Bizce çocuklarla oyunlar oynayarak onlara yaşama sevincini aşılamak ve bu şekilde dayanışmanın bir başka yolunu yaratmış olmak büyük bir katkıdır. Özellikle de aileler bu şekilde tamamen unutulmamış olduklarını, tüm dünyadan kendilerine ulaşmaya çalışan kişilerin var olduğunu hissetmiş oldular.

Etkinlikleriniz kapsamında sağlamış olduğunuz diğer bir önemli katkı da buydu. Dünya üzerinde süregelen savaşlara ve olumsuz gelişmelere rağmen, WAP halen dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çalışan insanların olduğunu gösterdi. Bu insanlar farklı kültürlerden gelseler ve farklı dillere sahip olsalar da, birbirleriyle iletişim kurmayı başarabileceklerini, ortak paydada buluşabileceklerini ve bir araya gelerek dayanışmayı büyütebileceklerini gösterdiler. Bunun en saf ve sevgi dolu yolu da ancak çocuklarla oyunlar oynamak olabilirdi. Gözlemleme şansı bulabildiğimiz kadarıyla, WAP gönüllüleri, çocukların özel durumlarına da oldukça hassas yaklaştılar.

Yüksek katılımı sağlamak ve utangaçlık nedeniyle oyun dışında kalan çocukları da oyunlara dahil edebilmek için ekstra çaba gösterdiler ve motivasyon ve enerjilerini hiç yitirmediler. Çocuklara karşı her zaman ilgi ve sevgi dolu yaklaştılar. Son olarak, sizi ve grubunuzu burada İzmir’deki derneğimizde her zaman ağırlamak istediğimizi tekrar belirtmek isteriz. Lütfen bizimle irtibata geçmekte hiçbir zaman tereddüt etmeyin. Saygı ve dayanışma ile, Halkların Köprüsü Derneği 

Comments are closed.