Halkların Köprüsü Derneği Torbalı Çadır Alanları Mülteci Çocuklara Lastik Bot ve Giysi Dağıtımı Raporu 11.12.2016

11.12.2016 tarihinde saat 10.00’da dernekte buluşuldu. 1 pikap toplam 4 araç ile Torbalı’ya hareket edildi. Torbalı Kipa park alanında Torbalı’da eczacılık yapan bir gönüllümüzün temin ettiği yeni çocuk giysileri ile beraber 4 çadır alanında lastik bot ve giysi dağıtımı yapıldı.

345c5730-e12e-45d2-af49-f23fd90b6dd8Yedi Eylül Mahallesi’nde zeytinlik bir alana kurulu 1. çadır bölgesinde toplam 70 aile yaşıyordu. Mandalina toplayarak geçinmeye çalışan ailelerin temel sorunu yoksulluk, işsizlik, barınma ve gıda temini idi. Zeytinlik alana çadır kurma kirası olarak ayda 3500 TL ödediklerini aktardırlar. Elektrik ve suyu yakındaki bir fabrika deposundan çekmişlerdi. Bunlar için ayrıca ödeme yapıyorlardı. Çok sayıda çocuk ve bebeğin yalın ayak olduğu gözlendi. Bu alanda hastane tedavisi gerektiren 3 çocuk saptandı. Birinde kalça çıkığına bağlı kısa bacak, diğerinde el yanığına bağlı parmak kontraktürü ve sonuncusunda sol diz ekleminin işlev görmediği saptandı. Aileleri ile görüşülerek telefon numaraları alındı. Üç ailenin de kimlik kartı mevcuttu. Salı günü Mehmet Kaçmaz çocuk ve ailelerini Torbalı Devlet Hastanesi’ne Op. Dr. Özhan Çetindağ’a götürecek. Bütün çocuklara lastik bot ve eşofman takımları verildi.

2. ve 3. bölgeleri Bayındır Yolu üzerinde birbirine yakın konumlarda idi. Burada sırası ile 30 ve 25 aile mevcuttu. 4. bölge Eğerci mahallesi’nde birbirine 100 metre mesafede iki farklı alandaki evler önlerinde çadırlardan oluşan karma yaşam alanları idi. İlkinde 22, ikincisinde 35 aile yaşıyordu. Buralarda da aynı dağıtım yapıldı. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan 2 çocuk muayene edilerek ilaçları verildi. Bir impetigolu çocuk saptandı. İlacı verildi.
Toplamda 183 mülteci aileye ulaşıldı.

Tüm alanlarda çok sayıda gebe kadının takipsiz olduğu saptandı. Çocukların aşıları yok ya da eksik idi.
Kışlık giysi özellikle kalın mont ve palto ihtiyacı olduğu görüldü.

Comments are closed.