Almanya Ton Talante Derneği Ziyareti Raporu

Almanya’nın Lübeck şehrinde faaliyet gösteren Ton Talante derneğinin daveti üzerine 30 Kasım 7 Aralık tarihleri arasında Halkların Köprüsü Derneği olarak Ozan Mert Balcı,Gurbet Özcan, Dilan Taşdemir ve Gülistan Öz ,derneğin düzenlediği gençlik festivaline katılmak üzere Lübeck’e gittik. Festival film müzikleri ile kültürlerarası birliktelik temelli bir temada yapılıyordu. İzmir’den Praksis Müzik Kolektifi ve Ege Üniversitesi Konservatuarından arkadaşlar da bizimleydi.
Gidişimizin ikinci günü Lübeck Alevi Kültür Merkezi’ne yemeğe davet edildik. Arkadaşlarımız orada  küçük bir konser verdi.
alamanya3Bulunduğumuz bir hafta boyunca sık sık dernek ofisinde zaman geçirdik. Bir arada olduk. Provalara katıldık. Bunların dışında Şubadap Çocuk Müzikleri Orkestrası ile iki kere ilkokula gitme şansımız oldu. Okullarda mülteci çocuklara konser verdik, çocukların eğitime erişimlerini gözlemledik. Bir çoğu Almanya’ya yeni gelen çocukların biraz dil öğrenmiş olanları Alman çocuklarla birlikte okuyor hiç dil bilmeyenler ise kaynaştırma sınıfı denen sınıflarda dil öğrenip gene müfredatı öğreniyor. Çocukların mutlu hallerini görünce hepimiz çok mutlu olduk.
Bizim için en ilginç deneyim ise Solizentrum denen dayanışma evi ziyaretimiz idi. 30 yıllık bir işgal evi olan Solizentrum son 2 yıldır mültecilerle dayanışmak için kullanılıyor.Gönüllülerin çabalarıyla ayakta kalan ev hiçbir yerden para almayı kabul etmiyor.Bizim gibi gelen bağışlarla ve dayanışma ilişkileri ile yürütüyorlar herşeyi. Her gün sabah öğle akşam açık mutfak yapılan yerde herkes gelip ücretsiz yemek yiyip orada alamanya2zaman geçirebiliyor. Her hafta bir konu hakkında söyleşiler yapıyorlar. Orada bulunduğumuz hafta Halkların köprüsü olarak  biz de Türkiye’de Mültecilerin Durumu adlı  bir söyleşi gerçekleştirdik. Dernek olarak yaptığımız çalışmaları görsellerle anlattık. Hem Türkiye’deki mültecilerin durumunu ilk ağızdan duymak hem de yaptığımız çalışmalar katılanları çok etkiledi.
Dernek etkinlikleri dahilinde düzenli yapılan “ Müzik Kafe” etkinliğini onlarlar gerçekleştirdik, çoğunluğunu Suriyeli mültecilerin oluşturduğu çok sesli, çok dilli bir koronun sesi olduk, Almanlarla Kürtçe söylemeye çalışıp, araplarla arapçaya dilimizi döndürmeye çalıştık. Bu etknlik onların buraya adapte olma sürecinde olan Mültecilere dokunmaya erişmeye çalıştıkları etkinliklerden biri. Aynı zamanda bu dostlarına müzik yapmayı ve çalmayı da öğretiyorlar.
Genel gözlemlerimizle söyleyecek olursak mültecilerin hayatı elbette Almanya’da da yeterli standartlarda değil. Ama en azından devlet teşviki ile entegrasyon çalışmaları yapılıyor ve insanların önlerinde dil öğrenmek, işe girmek, okula devam etmek gibi somut hedefleri olduğu için hepsi Türkiye’de karşılaştıklarımızdan çok daha iyi morallere sahiplerdi. Ve bir çoğu Türkiye üzerinden Almanya’ya geçmiş.
Festival Praksis, Ege Konservatuar ve Lübeck Konservatuar’ın beraber çaldığı konserle son buldu. Konserde iki ülkenin toplumsal içerikli filmlerinin müzikleri çalındı. Konser sonunda acılarımızın ve mücadelemizin ne kadar ortak olduğunu gördük.

Comments are closed.