Duha ve Ailesi’nin Raporu

ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi)’in dernek üyemize ulaştırdığı bir haberle Duha ve Ailesi’nin durumundan haberdar olduk.  Bildirilen ve bizim daha sonra detaylarına ulaştığımız duruma göre  ‘’ 27 yaşındaki beş çocuk annesi Duha ve ailesi Suriye’nin Halep ilinden Türkiye’ye savaş sebebiyle göç etmiş bir aile. Savaş sebebiyle bilmedikleri bir ülkede yaşamak zorunda kalmanın travma ve stresiyle zor günler geçiren Duha en büyük kızı olan 12 yaşındaki F.M.’nin babası tarafından cinsel istismara uğradığını öğrenerek bir yıkım daha yaşamak durumunda kalıyor. Bu durum karşısında önce karakola başvuran Duha karakoldan ÇİM’e yönlendirilerek zorlu bir savaşa başlıyor. Ardından derneğimizle iletişime geçmesi sağlanan Duha ile ilk temas derneğimiz üyesi bir arkadaşımızın durum tespitinin ardından oluşturulan destek grubu ile sağlandı .

Oluşturulan destek grubuyla aileye yönelik hukuksal ve temel ihtiyaçlar eş zamanlı olarak karşılanmak üzere harekete geçildi. Hukuksal destek dernek üyemiz Av. Ayşegül KARPUZ tarafından ücretsiz olarak sağlandı.  Temel ihtiyaçlar ise (gıda, çocuk kıyafeti, mutfak gereçleri, temizlik malzemeleri,kira yardımı) oluşan grup üzerinden aileye teslim edildi.

İki celsede zanlının 37 yıl hüküm giymesiyle sonuçlanan hukuksal sürecin ardından aileye temel ihtiyaçlar temin, destek grubu üzerinden devam ediyor.

Derneğimizin dayanışma göstermesi ile yaşamaya dair yeniden motivasyon kazanan Duha beş çocuğuyla birlikte hayatını idame etmeye devam ediyor.

Comments are closed.