Trump’ın kararı insan haklarına aykırı

kopru_logoHalkların Köprüsü Derneği

Basın Açıklaması

1.2.2017

ABD Başkanı Trump’ın göreve gelir gelmez ABD’nin Suriye, Somali, Libya, Yemen, İran ve Irak’tan mülteci kabul etmeyeceğini ilan etmesi, ABD’nin insan haklarına saldırıda yeni bir aşamaya geçtiğinin göstergesidir. Şiddetle kınıyoruz.

Adı geçen ülkelerde ve Ortadoğu, Asya ve Afrika’da ABD’nin kaos yaratan askeri, politik ve ekonomik müdehaleleri yüzünden  mülteci olmuş milyonlarca insana bir ülkenin kapılarını kapatması demek aslında ABD toplumunu halklar arası dayanışmaya kapatmak demektir. Güvenlik paranoyası ile ülkede ve dünyada İslamofobik, mülteci karşıtı, demokrasi ve insan hakları karşıtı, tahakküm edici bir atmosfer yaratmaktır.

Mülteci sorununun sorumluları, sorunun mağdurlarını çaresizliğe mahkum etmeye çalışıyor.

Dünya’nın en varsıl ülkesi canından başka birşeyi kalmamış insanlara karşı yeni bir savaş açıyor: Ülkenizi, bölgenizi yakar yıkarım, işgal ederim ama siz canınızı kurtarmak üzere benim ülkeme iltica edemezsiniz, çünkü düşmanız diyor!

ABD Trump’ın değil bu ülkede yaşayan halkların ülkesidir. Bu insanlık dışı karar halkların dayanışması ile bir utanç kararı olmaktan öteye geçemeyecektir.

Halklar düşman olmadıklarını, uygarlığın halklar arasındaki dayanışmadan ibaret olduğunu pek çok diktatöre öğrettiler, sıra Trump’a geldi!

Comments are closed.