HALKLARIN KÖPRÜSÜ DERNEĞİ 78 YAŞINDA TEK BAŞINA YAŞAYAN SURİYELİ KADIN MÜLTECİ RAPORU  15.3.2017

 

6e697e61-b485-4c8b-a1a4-d9ebe879149dİzmir’de faaliyet gösteren Suriyeli Mültecilerle Yardımlaşma Derneği’nde dernek gönüllümüzün karşılaştığı 78 yaşındaki mülteci kadın, yalnız yaşadığını yaşı dolayısıyla çalışamadığını, kaymakamlığa yardım için başvurduğunu ancak kendisine çocuğu olmadığı için yardım edilmediğini ifade etmiştir. Daha sonra mülteci kadın kendisini ziyaret etmemizi rica ederek ev adresini bir kağıda yazarak bize verdi.

13.3.2017  tarihinde dernek üyeleri tarafından verilen adrese gidilerek mülteci kadın ziyaret edildi. Bu ziyarette; 78 yaşındaki kadın mültecinin, Suriye’de savaşta tüm ailesini kaybettiği, 2. kuşak bir akrabası ile Türkiye’ye geldiği, ancak o akrabasını da kalp krizinden kaybettiği, bir süre sokaklarda yaşadığı daha sonra, 6 çocuklu bir ailenin yanında kalmaya başladığı öğrenildi. Kendisinin 400 TL kira verilen bu evin bir odasını 100 liraya kiraladığı anlaşıldı. 4 oda, bir mutfak şeklindeki evin Konak ilçesi Agora bölgesindeki Eski Rum yapılardan olduğu, oldukça eski ve rutubetli olan evin ısınmasını kömür sobası ile sağladıkları, 78 yaşındaki kadın mültecinin kaldığı odada küçük bir elektrikli soba ile ısındığı, yerlerin taş olduğu ve yalıtımı olmayan odanın soğuk olduğu tespit edilmiştir.

Mülteci kadın, geçimini sağlamakta zorluk çektiğini ve yine kaymakamlık ve belediye tarafından ailesi olmadığı için yardım kartı alamadığını ifade etmiştir. Bu konuda dernek gönüllüsü avukat arkadaşımız tarafından ilgili dilekçeler hazırlanıp Konak Belediyesi ve Konak Kaymakamlığı’na gönderilecektir.

Ev ziyareti sırasında karşılaşılan 6 çocuklu ailenin ev eşyası ve gıda malzemelerine ihtiyacı olduğu, babanın işsiz olduğu, 2 çocuğun okula gittiği diğer çocukların henüz okul çağında olmadığı öğrenilmiştir.

2 yaşındaki çocuğun kulağında bir rahatsızlık olduğu hastaneye gittiklerini ancak tercüman olmadığı için doktorla iletişimi sağlayamadıkları bize bildirildi.

Ailenin 78 yaşındaki kadın mülteci ile sokakta karşılaştığı, onu yalnız bırakamadıklarını birlikte kalabileceklerini söylemeleri üzerine aynı evi paylaşmaya başladıkları anlatılmıştır.

Yapılan ilk ziyaret sonrası ailenin ev eşyası ve gıda ihtiyacı dernek gönüllüleri tarafından hızlıca toplanarak 15.03.2017 tarihinde ikinci ziyaret gerçekleştirilmiş, ailenin ve 78 yaşındaki mülteci kadının gıda ihtiyacı, mutfak için 4’lü ocak, çocuklar için giysi ve oyuncak temin edilmiştir.

Kulak rahatsızlığı olan çocuk muayene edilmiş orta kulak iltihabı saptanmış ve tedavisi düzenlenmiş, ilaçları temin edilmiştir.

Comments are closed.