Halkların Köprüsü Derneği Bornova Yeşilova’da çadırda yaşayan mülteci aile ziyareti 8.3.2017

76608Bir dernek gönüllüsü arkadaşımızın bildirimi üzerine Bornova, Yeşilova Mahallesi’nde derme çatma bir çadırda yaşayan 4 kişilik (2 erişkin, 4 ve 7 yaşlarında 2 çocuk) Suriyeli mülteci aile ziyaret edildi.
Halep’li olan, Türkiye’de hangi kamptan ayrıldıklarını ve şu anda hangi şehirde olduklarını bilmeyen aile, yaklaşık 15 gündür burada yağmur ve soğuk ile mücadele etmeye çalışıyorlar. Kimlikleri yoktu. Babada üst solunum yolu enfeksiyonu saptandı. Aileye kendilerine kalacak bir yer bulana kadar bir otele götürmeyi önerdik. Eşyalarını bırakmak istemedikleri için kabul etmediler. Mahallede kiralık daire aradık, ancak bulamadık. Muhtara telefon ile ulaşamadık. Aileye ve çevre sakinlerine iletişim bilgilerimizi verdik. Birlikte kiralık bir ev bulmak konusunda anlaştık.
Yanımızda getirdiğimiz, yağmurluk, lastik bot, kışlık bot, battaniye, gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan paketleri anneye teslim ettik. Çocuklara oyuncaklar verdik.
Kamu görevlilerini görevlerini yerine getirmeye çağırmak ve İzmirlileri bilgilendirmek üzere durumu basın mensupları ile paylaştık.

Comments are closed.