Halkların Köprüsü Derneği Majida Ailesi Raporu 15.03.2017 

Agora’nın  İkiçeşmelik mahallesinde yaşamakta olan Majida ve ailesinin dün, alt komşusu tarafından hakarete uğrayarak evinin basıldığı haberi bir dernek gönüllümüz aracılığı ile bize bilditildi. Cem hoca,Ayşegül,Gökben,Esen ve Şahnur arkadaşlarımız ile birlikte aileyi ziyaret gittik.
Majida otuzlu yaşlarında Qamışlo’dan İzmir’e göç etmek zorunda kalan mülteci bir kadın. Down sendromlu bir oğlu ve eşi ile yaşamakta. Üç katlı bir evin en üst katında oturuyorlar. İkinci katta Mardinli bir aile ve en alt katta ise Suriyeli bir aile yaşıyor. Bu binanın elektrik ve su saati ortak. Faturalar her ay üçe bölünerek ortak ödeniyor. Sıklıkla yüksek fatura bedelleri sebebiyle komşular birbirleriyle tartışıyorlar. Bir evde biri banyo yapıcaksa diğeri suyu ve elektriği açamıyor. Üç ev aynı anda elektrikli ısıtıcıları kullandıklarında sigorta atıyor.
Bu sorunlar üzerine yaşanan bir tartışma sonucu   Majida, alt komşusu tarafından sözlü hakarete uğramıştı. Majidayı uzun uzadıya dinledik kaçak çay eşliğinde…
Sonra alt komşuya inerek onunla da sohbet ettik.
Dertler aynıydı.
Kaçak bir binada yokluk içinde yaşam mücadelesi vermek…
Aslında hiç biri  birbirine kin ya da öfke duymuyordu. Tüm sorunlar 3 farklı evin birbirine bağımlı yaşamak zorunda olmasından kaynaklanıyordu ve bu kolay bir iş değildi. Her bir aile 350 TL kira ödüyorlardı. Elektrik faturası bazen 750 TL’yi buluyordu.
Maijida’nın eşi işsizdi. Maijida 1.5 yaşındaki çocuğuna bakmak zorundaydı.
Alt kattaki Mardinli ailenin evi Maijida’nın evinden farklı değildi. Televizyon ve buzdolabı dışında eşya yoktu.
Yoksulluk Türkiyeli, Suriyeli ayrım yapmıyor!
Her iki aile de yemeğe kalmamız için ayrı ayrı ısrar ettiler…
Kavga etmeyeceklerine söz verdiler.
Maijida ve ailesine yeni bir ev bulmak için mahallede arama yapmaya karar verdik. Aile ile iletişimimiz devam edecek.
Dayanışma ile…

Comments are closed.