İzmir’den Denizli’ye, Denizli’den Ankara’ya Gönderilen Mülteci Aileler Raporu 27.3.2017

Halkların Köprüsü Derneği
Kadifekale’de Kentsel Dönüşüm Mülteci Ailelerin Sürülmesine Yol Açıyor

Kale’de yaşayan iki ailenin Kale’de ki kentsel dönüşüm süreci yüzünden evlerinin yıkılacağı için ev sahibinin çıkmalarını istediği ve ailenin evsiz kalacağı bilgisi derneğimize bildirildi.
Ailelere ulaştığımızda kendilerine güvenlik güçlerinin ya Şanlıurfa’ya ya da Denizli’ye gitmeleri gerektiğini söylediler. Kalacak yer aramış ancak bulamamışlardı.

Biz ne yapabileceğimizi araştırırken aileler Şanlı Urfa uzak diye Denizli’ye göç ettiler. Telefon ile ulaştığımız mülteci Denizli’de tam olarak bilmedikleri bir mevkide iki çadırda kalmaya başladıklarını anlattı. Bunun üzerine Denizli’deki gönüllü arkadaşlarımıza ulaşarak ailelerin bilgisini ve telefon numarasını verdik. Bizim ve Denizli’deki arkadaşlarımızın teması ile İzmir’den gönderilen toplam dört aile olduklarını ve akraba olduklarını öğrendik. Birinci ailede dokuz kişi, ikinci ailede dört kişi, üçüncü ve dördüncü ailede de ikişer kişi olmak üzere toplam 17 mülteci var. Bu aileler Denizli’de kendi kurdukları çadırlarda sağlıksız koşullarda, gıda malzemesi olmadan, herhangi bir geçim kaynakları olmadan yaklaşık bir hafta kaldılar. Biz bir yardım çalışması oluşturmaya çabalarken polis tarafından bu şartlarda kalamayacakları gerekçesiyle Ankara’ya gitmeleri gerektiğini söylenmiş. apar topar Ankara Polatlı’da bir çadır kente gönderilmiş. Mülteci arkadaşımızla son konuştuğumuzda psikolojik olarak çok yıprandıkları açıktı. Ankara’daki dernek gönülleri üzerinden iletişim çabamız sürüyor.

Comments are closed.