İnsan Haklarından Sorumlu Vali Yardımcısı ile Harmandalı Geri Gönderme Merkezi Hakkında Görüşme 12.5.2017

 

IMG_4602Talebimiz üzerine bugün Vali Yardımcısı Sayın Celal Ulusoy’un makamında gerçekleşen görüşmede Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde yaşanan sorunlar hakkındaki duyumlarımızı ve geçen cumartesi pek çok STK’nın katılımıyla yaptığımız basın açıklaması bilgilerini paylaştık.

Sn. Ulusoy da heyet olarak geçen Cuma günü merkeze yaptıkları ziyareti ve hazırladıkları raporu anlattı:

Merkezin yeni bir bina olduğunu, fiziki koşulların iyi olduğunu, kapasitesinin altında mülteci (”yasa dışı göçmen”) barındırdığını, burada kalan kişiler ile görüştüklerini, yemekleri kontrol ettiklerini, koğuş düzenindeki odalarda gözlem yaptıklarını belirtti. Görüşmeleri Türkçe ya da İngilizce bilen kişiler ile gerçekleştirmişler.
Bu gibi yerlerde kalan kişilerin psikolojilerinin bozulduğunu zira işlemlerin uzun sürdüğünü belirtti. Bu bağlamda kişilerin kimlik saptama prosedürünün güç olduğundan bahsetti. Kişilerin ülkelerine geri gönderilmek istemedikleri için kimlik bilgilerini yetkililerle paylaşmadığını aktardı.
Sorumuz üzerine geri gönderme merkezinde psikolog olduğunu belirtti.
Tesbit ettikleri sorunları ve önerilerini kurum yetkililerine aktardıklarını; suya erişimin kolaylaştırılması, yemek porsiyonlarının artırılması; belirtti.
Sorumuz üzerine burada kalan kişilerin terör suçlusu kuşkusu olanlar dışında avukatları ile görüşmede sıkıntı yaşamadıklarını belirtti.
Sorumuz üzerine kötü muamele ile ilgili şikayet almadıklarını ve böyle bir tesbitte bulunmadıklarını belirtti.
Biz de yaptıkları ziyaretin ve tesbitlerin kısıtlılıklarını örneğin, insanların çekindikleri için özel ve korunaklı ortamlar olmadan gerçekleri anlatamayacakları gibi öne sürerek, merkezin bizim de ziyaretimize açılmasını talep ettik.
Dilerlerse bu ziyareti birlikte yapmak istediğimizi söyledik.
Bu konuda Sn. Ulusoy kendisinin yetkili olmadığını ve İzmir Göç İdaresi’ne başvurmamız gerektiğini belirtti.

Halkların Köprüsü Derneği’nin Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ni takip etmeye devam edeceğini ilettik. Sn. Ulusoy da yazılı ya da sözlü olarak kendisine her zaman başvurabileceğimizi söyledi.

Toplantıya derneğimiz adına Prof.Dr.Cem Terzi ve Prof. Dr. Zerrin Şahin katıldı.

Comments are closed.