Yeryüzü Hepimizin Etkinliği Raporu

2016 yılının Mart ayında Halkların Köprüsü Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz I. Alan Kurdi Mülteci Çalıştayı’nın atölyelerinden biri de Kültür Sanat Atölyesiydi. Bu atölyede, mülteci dostlarımızla birlikte hem sorunların tespit edilmesi hem de çözüm önerileri geliştirilmesi için 2 gün boyunca çeşitli tartışmalar yaptık.
Bu tartışmalarla, Suriyeli mülteci sanatçıların gelmek zorunda kaldıkları bu yeni coğrafyada kültür sanat alanında karşılaştıkları sorunlardan hareketle Türkiyeli sanatçı, akademisyen ve duyarlı insanların Suriyeli mülteci sanatçılarla dayanışma içerisinde neler yapabileceği atölyemizin temel sorunu olarak tespit edilmişti.
Çalıştay sonrasında ülkelerinden savaş ya da yaşanması zor koşullar nedeniyle ayrılmak zorunda kalan ve aslında uzunca bir süredir de birlikte yaşadığımız mülteci sanatçılarla, Türkiyeli Sanatçıları bir araya getirmek ve sanatçılar arası bir dayanışma ağını örmek amacıyla bir etkinlik yapma kararı aldık ve belli aralıklarla mülteci sanatçılar ve Türkiyeli sanatçılarla bir araya geldik. Yaklaşık 1 yıldır süren hazırlık sürecinde Müzik, Tiyatro, Resim, Fotoğraf ve Sinevizyon alanında ortak çalışmalar yürütüldü.
1 yıl boyunca yapılan bu çalışmalar Öğr. Gör. Ufuk Tambaş ve öğrencileri tarafından kayıt altına alınıp kurgulandı. Praksis müzik grubu ve Mouran Türkmani’nin birlikte sürdürdüğü ortak çalışma ile ‘’üç dilli çocuk korosu’’ oluşturuldu. Ahmet Cundi’nin Arapça yazdığı ve Gökben Över’in Türkçe ’ye çevirdiği oyun ise Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu’nun yönetmenliğinde, Halkların Köprüsü Derneği gönüllüleri tarafından oynandı.
Resim, heykel ve fotoğraf sergisi de uzun bir çalışmanın ve yoğun bir emeğin sonucu olarak gerçekleştirildi. Bu çalışmalarda görev alan başta Nesrin Mustefa, Gurbet Özcan, Nurten Gül ve Ala Gariş ile birlikte Hayrünisa Canpolat, Korkut Canpolat, Hazal Turgut, Ayşe Girgin, Hasan Gazi Guley ve Rüzgar Mustafa’ da eserleriyle etkinliğimize destek verdiler.
Hael Helmi Sour ve ,Negma seraj şiirleriyle Halit Süleyman ise şarkılarıyla etkinliğimize renk kattı. Duru Örs ve Emel Yuvayapan çalışmalarımıza her zaman destek verdi.

13 mayıs 20017 tarihinde İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinliğe katılım sayısının iyi olmasının yanı sıra Suriyeli mültecilerin katılımının yüksek olması bizleri çok mutlu etti. Zerrin Kurtoğlu’nun dediği gibi bu etkinlikte belki de ilk kez ‘’Suriyeli ve Türkiyeli’’ ler eşitlendiler.
Etkinliğe katılanlar genel olarak çok keyifli vakit geçirdiler ancak Ahmed Cundi’nin yazdığı ve Halkların Köprüsü Derneği üyelerinin oynadığı tiyatro oyunu izleyenleri ağlattı. 1 hafta süreyle ziyarete açık tutulan resim, heykel ve fotoğraf sergisi ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekti.
Bu etkinlikte başta, oyuncu olmayan bizlerle uğraşmayı göze alan ve tiyatro oyununun ortaya konmasında büyük emeği geçen hocalarımız Nermin Biter ve Vedat Kuşku’ya olmak üzere emeği geçen tüm dostlara binlerce kez teşekkürler..Yeryüzü hepimizin..
Dayanışma ve dostlukla..

01 02 03 04 05

Comments are closed.