Kamu oyuna açıklamamızdır

Bilindiği üzere,  son bir aydır sevgili Öykü Arin’e ve tüm lösemili çocuklara umut olmak için Türkiye’de ve dünyanın dört bir tarafında yoğun bir kök hücre bağışı kampanyası sürdürülüyor. Kampanyaya destek olmak amacıyla kan örneği vermek üzere Kızılay’ın seyyar kan bağış aracına giden değerli dostumuz ve dernek üyemiz Yusuf Ak’a, araçtaki görevli tarafından kendi ailesinden birisinin şahit olarak bulunmaması durumunda kan veremiyeceği ifade edilmiştir. Yusuf Ak’ın görme engeli nedeniyle maruz kaldığı  bu ayrımcı uygulama, yetişkin bir insanı iradesizleştirmek anlamına gelmektedir.

Haksızlığa, ayrımcılığa uğrayan herkesle dayanışma içinde olan, engelli hakları için mücadele eden bilinçli, vicdan sahibi ve kendi ayakları üzerinde duran Yusuf Ak şahsında ifade etmek isteriz ki bütün engelli bireyler bu toplumun eşit ve onurlu üyeleridir. Kendi zihniyetlerindeki engeller nedeniyle Yusuf Ak’a bu muameleyi yapanlar kamu önünde açıkça özür dilemelidir.

Engelli bireylerin söz ve eylem vasıtasıyla kendilerini gerçekleştirmeleri önüne çıkartılan her türlü engelin aşılmasının tek yolu,  eşit hak ve eşit yurttaşlık mücadelelerinde onlarla dayanışma içinde olmaktır. Bütün engelli bireylerin maruz kaldıkları ayrımcılık ve haksızlıklarla mücadele etmek, derneğimizin kamusal dostluk şiarı gereğidir.

Umarız ki yaşanan bu olay yaratılan ayrımcı duvarların yıkılması konusunda farkındalık yaratır.

Comments are closed.