Torbalı’da Yaşayan Aileye Ziyaret Raporu-23 Şubat 2019

Gülistan Sultan ve Dilek Karabulut tarafından Torbalı’da yaşayan 14 nüfuslu Kobaneli aileye yapılan ziyarette, ailenin 4 yıl önce Türkiye’ye geldiği öğrenilmiş ve barındıkları alanın 2 ayrı odadan oluştuğu; 9 çocuk ve bir kadının bir odada, 2 çocuk, bir kadın ve bir erkeğin ise diğer bir odada yaşadıkları görülmüştür. M. adlı şahsın 2 eşi olduğu ve bir eşten 7, diğer eşten de 2 çocuğu olduğu, ay zamanda ilk eşinden olan 17 yaşındaki D. adlı kızının da 2 çocuğu olduğu görülmüştür. Ailede toplam 11 çocuk bulunmaktadır.

Çocukların yaş ve cinsiyetleri ise şöyledir:
17 yaşında kız çocuğu
15 yaşında erkek çocuğu
13 yaşında kız çocuğu
12 yaşında erkek çocuğu
9 yaşında erkek çocuğu
7 yaşında erkek çocuğu
6 yaşında erkek çocuğu
5 yaşında erkek çocuğu
3 yaşında kız çocuğu
1,5 yaşında erkek çocuğu
1,5 aylık kız çocuğu

Çocukların gıda ve kıyafet ihtiyacı ve bir takım sağlık sorunları bulunmaktadır. Özellikle 17 yaşında olan D’nin 2 çocuğunun D’nin resmi nikahı olmaması nedeniyle Kızılay gıda paketlerinden yararlanamadığı öğrenilmiştir. Ayrıca D’nin 1,5 aylık bebeğinin “aşırı derece uyuz” teşhisiyle Dünya Doktorları ile kurulan irtibatla Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde tedavi altında alındığı ve durumunun iyiye gittiği, ayrıca kimlikleri olmayan D’nin iki çocuğunun da kimliklerinin çıkarıldığı öğrenilmiştir. D., sütünün olmaması nedeniyle bebeğine paketi 115 lira olan ve her hafta bir paket gereken bebek besini verdiğini fakat besinin fiyatının yüksek olması nedeniyle karşılayamadığını ifade etmiş, bebeğe çay verdiğini söylemiştir.

İlk eş Y.’nin 2 çocuğunun ise 1. derece yanık olduğu, 9 yaşındaki erkek çocuğunun koltuk altının yanık olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği, 7 yaşındaki erkek çocuğunun ise boğazının yanık olduğu ve tedavi altına alınması gerektiği Y. tarafından ifade edilmiştir.

Evde banyo bulunmadığı, temizlik ihtiyaçlarının mutfaktan su taşıyarak giderildiği görülmüştür. Ailenin özellikle barınmaya yönelik ihtiyaçları ve talepleri vardır, bu talepler toplantıda ayrıca konuşulacaktır. Ayrıca çocukların hiçbiri okula gitmemektedir ve okula kayıtlarının yapılması gerekmektedir.

Comments are closed.